راهنمای خانه داری

تمیز و براق نگه داشتن سرویس قاشق و چنگال استیل

تصویر مربوط به مطلب تمیز و براق نگه داشتن قاشق و چنگال استیل در محله عاریسیا

چگونه سرویس قاشق و چنگال استیل خود را تمیز و براق نگه داریم:

ابتدا بهتر است توضیحی در ارتباط با ویژگی های فنی ظروف استیل مختصرا بیان شود و پس از آن به دستورالعمل های تمیز و براق نگه داشتن قاشق و چنگال استیل اشاره می کنیم.

تکنولوژی به کار رفته در تولید سرویس قاشق و چنگال استیل:

در توليد قاشق،چنگال،کارد،کفگیر،ملاقه و دیگر ظروف غذا خوری و میوه خوری استیل سه نوعِ رايج آلياژ ضدزنگ وجود دارد که عبارتند از:آلیاژ ۱۰-۱۸،کروم ۰-۱۸ و کروم ۰-۱۳ که انتخاب بهترين و مناسب ترين نوع آلياژ براي ساخت،وابسته به نياز تولید کننده و براساس قيمت،فرم و دوام است.ظروف استیل همچون قاشق و چنگال و دیگر ابزارهای غذاخوری استیل عمداتا از آلیاژ ۱۰-۱۸( آلیاژ یک ماده ترکیبی جامد از دو یا چند عنصر ساده است.)ساخته می شوند، آلیاژی که جزء اصلی آن آهن است.يك آلياژ ضد زنگ محتوي ١٨ درصد كروم و ١٠ درصد نيكل است.اين نسبت مقاومت در برابر پوسيدگي و زنگ زدگي محصول را بالا می برد و وجود عنصر نيكل در اين آلياژ سبب عدم تغيیر رنگ و تداوم درخشش محصول مي شود.سرویس های قاشق چنگال استیل ۱۰-۱۸ موجود در بازار غیر قابل استفاده در ماکروویو می باشند و حتما باید این نکته رعایت گردد چرا که خطرناک است و به علت جریان الکتریکی که در جسم ایجاد می شود سبب بروز جرقه و آتش سوزی می گردد.

مواردی که در هنگام شستشوی ظروف استیل ۱۰-۱۸ باید رعایت کنیم:

رعایت موارد ذیل در تمیز و براق نگه داشتن قاشق و چنگال استیل و دیگر ظروف تاثیر گذار است:

  •  بهتر است قبل از شستشوي اقلام(قاشق/چنگال/چاقو و …) باقیمانده غذا را پاک کرده و آنها را حداكثر ۲۰دقيقه در ظرفی حاوی آب (فقط آب و بدون هیچ شوینده)بخیسانیم و سپس مراحل شستشوي آن را آغاز نماییم.
  • بهترين ابزار شستشوي استفاده از آب گرم و ابر نرم همراه با مايع شوينده ايست كه سبب ايجاد خط و خش روي محصول نشود.به هیچ عنوان از مواد شستشوی اسیدی یا قلیایی قوی مانند وایتکس استفاده نکنید و همچینین اسکاچ و سیم ظرفشویی باعث خش افتادن محصول می شود.
  • اکثر قاشق و چنگال های استیل استاندارد موجود در بازار قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند.در هنگام قرار دادن آنها در ماشین ظرف شویی دو نکته را به خاطر بسپارید:اول اینکه جوری ظروف را در سبد قرار دهید که دسته آنها به سمت پایین باشد و دوم،در هنگام جا به جایی مراقب باشید اقلام به هم برخورد نکنند چرا که این امر سبب ایجاد خط و خش می گردد.
  • در پایان شستشو،قاشق و چنگال ها را بلافاصله از ماشین ظرفشویی خارج نمایید و بهتر است با حوله ای نرم رطوبت و یا لکه های باقی مانده را حشک کنید.در مواردی که لکه با حوله از بین نرفت می توانید از جلاسنج استفاده کنید.
  • جهت دوام رنگ پوشش قاشق چنگال های با پوشش PVD (روش به کار گرفته شده در تولید قاشق و چنگال های تمام رنگی) توصیه می شود آنها را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

نباید های مربوط به نگهداری از ابزارهای غذاخوری ساخته شده از استیل ضد زنگ:

  • عدم رعایت دستورالعمل های فوق در ارتباط با تمیز و براق نگه داشتن قاشق و چنگال استیل ضد زنگ ۱۰-۱۸ ، باعث لکه دار شدن یا خوردگی می شود حتی در بهترین ضد زنگ ها. 
  • استيل هاي ضد زنگ را نباید همراه با ظروف آلومينيومي و ظروفي كه عنصر كربن در ساختارشون دارند،شست.يعني نبايد آب و صابون توي ظرف آلومينيومي ریخته و بعد قاشق،چنگال،کارد،کفگیر،ملاقه و دیگر اقلام را داخل آن ترکیب قرار دهیم.

در این مقاله سعی کردیم نکاتی مهم را گرد هم آوریمکه  به صورت مختصر و مفید شما را با فرآیند های نگهداری از ظروف استیل آشنا کنیم.

  •  برای مطالعه اصل مقاله می توانید اینجا کلیک کنید.
  • شما می توانید اینجا را کلیک کنید تا به سمت دسته بندی سرویس های قاشق و چنگال موجود در فروشگاه اینترنتی عاریسیا هدایت شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *