درباره تولیدکنندگان لوازم خانه و آشپزخانه ایرانی

تاریخچه صنعت چینی ایران و کارخانجات فعال

تاریخچه صنعت چینی ایران تصویر کارخانه قصاعی زرین فعلی

وضعيت صنعت ظروف چيني در ایران:

تولید جهانی در برابر تولید ملی در صنعت چینی:

ابتدا توضیح مختصری از تولید جهانی چینی می گوییم و سپس درباره صنعت چینی ایران و کارخانجات فعال صحبت می کنیم.از اواخر دهه 60 واردات چینی به كشور ایران ممنوع شد و با توجه به كم شدن واردات و قيمت بالاي محصولات خارجي،واحدهاي جديد احداث و راه اندازي شدند.توليد جهاني ظروف چيني حدود ۲.۱ ميليون تن برآورد شده كه كشور چين حدود ۸۰ الی۹۰٪ توليد جهاني را به خود اختصاص داده است و پس از آن کشورهای آلمان و انگلستان رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند اما با گذشت زمان و پیشرفت و توسعه کشور عزیزمان در این صنعت،در حال حاضر دومین تولیدکننده ظروف چینی محسوب می شویم.اين صنعت در ايران از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده است كه آثار هنرمندان قديمي در موزه ها به چشم می خورد.
صنعت چینی صنعتی بسيار ظريف و دقيق است که علاوه تجهیزات پیشرفته نياز به مهندسین،تکنسین ها و نیروی کار ماهر و با انگیزه و همچنین کارفرمایانی خوش ذوق دارد تا در کنار تولید و کار تیمی بتوانند به نیاز های مشتریان با سلیقه خود جامع عمل بپوشانند.
نياز داخل كشور در سال‌هاي قبل از انقلاب اسلامي ايران معادل ۳۰هزار تن چيني در سال بوده است كه به كشور وارد مي‌شد و فقط مقدار كمي توسط چند كارخانه داخلي توليد مي‌شده است. تعداد ۵ واحد به ظرفيت اسمي حدودا ۵۲۰۰ تن فعاليت داشتند كه بعد از انقلاب اسلامي با توجه به سياست‌هاي تشويقي مسئولان كشور حركت چشمگيري در پيشرفت اين صنعت رخ داد.سابقه توليد ظروف چيني به‌صورت صنعتي در كشور ايران حدود 39 الي 44 سال است .روند احداث کارخانجات تا سال ۱۳۷۹ به تعداد ۱۹ واحد به ظرفیت اسمی سالانه ۵۰۹۰۰ تن رسید و میزان تولید ۴۸ هزار تن با بازده ۹۴٪ بود.

در سال‌های پیش از انقلاب واحدهای چینی البرز ، پارس ، گیلان ، قصاعی و کابن احداث و با ظرفیت  تقریبی ۵۱۸۰ تن در سال شروع به کار کردند  و از جمله کارخانجات قدیمی این رشته از صنعت هستند.

و در سال های بعد از انقلاب صنعت چینی ایران و کارخانجات فعال عبارتند از:چینی همگام،چینی نسترن،چینی تقدیس،چینی مرجان،چینی حمید،چینی زرین،چینی طوس،چینی اصفهان،چینی پارس و …

وضعيت توليد داخلي محصول:

بزرگترين توليد كننده ظروف چيني در جهان كشور چين مي‌باشد و بهترين ظروف را كشور آلمان توليد مي‌كند. در سال ۱۳۷۸  سرانه مصرف در ايران ۰.۶كيلو گرم بوده است. در اين سال ميزان فروش داخلي ظروف چيني ۳۸۱۴۷ تن به ارزش ۵۳۴ ميليارد ريال بوده است. اين ميزان فروش نسبت به سال ۱۳۷۳ از نظر وزن و ارزش به ترتيب ۶۷ و ۱۹۲٪ افزايش داشته است.در سال ۱۳۷۸ بيش از ۹۵۳ تن ظروف چيني به ارزش ۱.۱ ميليون دلار به كشورهاي حاشيه خليج فارس،تركيه،كانادا و آسياي ميانه صادر گرديد. اين ميزان نسبت به سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتيب ۵۶.۷ و ۱۲۰٪ افزايش يافته است. سهم صادرات از توليد ظروف چيني در اين سال تقريبا ۲.۵٪ بوده است.

روند توليد و ظرفيت اسمي كارخانه هاي توليد ظروف چيني در ابتداي سال ۱۳۸۳ به ۶۴۳۰۰ تن رسيد و طي سال ۱۳۸۳ طرح توسعه چيني همگام با ظرفيت ۱۵۰۰ تن و چيني نسترن به ظرفيت ۴ هزار تن راه اندازي شد وهمچنين چینی تقديس (گناباد) نيز توليد آزمايشي را شروع كرد. در اواخر اسفندماه فاز يك طرح توسعه طوس چيني به ظرفيت ۷۵۰۰ تن و چيني البرز به ظرفيت ۳۵۰۰ تن راه اندازي شد. همچنين چيني مرجان با طرح توسعه يك هزارتني با ساخت ۴ دستگاه كوره شاتل ساخت داخل راه اندازي شد. از اين رو ظرفيت اسمي توليدظروف چيني تا پايان سال ۱۳۸۳ با راه اندازي واحدهاي ياد شده به ۸۳۳۰۰ تن رسيده است.

ميزان توليد سال ۱۳۸۳ با توجه به تعطيلي كارخانه چيني ابهر (در ابتداي سال) و تعطيلي كارخانه هاي چيني گيلان،چيني مهدي و طرح توسعه چيني پارس از سال ۱۳۸۲(در مجموع به ظرفيت اسمي ۹ هزار تن)، معادل ۵۰۲۳۷تن بوده است كه نسبت به ظرفيت ۵۷۳۰۰ تن (مجموع ظرفيت هاي كارخانه هاي فعال و در حال توليد،طرح توسعه چيني همگام و چيني نسترن با نصف ظرفيت دوهزار تن «راه اندازي نيمه دوم سال» و بدون در نظر گرفتن ظرفيت طرح هاي توسعه راه اندازي شده در آخر سال و كارخانه چيني تقديس گناباد، بازده توليد، ۶.۸۷ ٪است كه در مقايسه با توليد سال ۱۳۸۲، حدود ۸.۶ درصد افزايش توليد داشته است.

طی گذشت سال ها ظرفيت اسمي واحدهاي فعال ظروف چيني با تعداد ۱۸ واحد و چند واحد كوچك جمعاً به ميزان ۶۸۳۰۰ تن است.توليد واحدهاي ظروف چيني در سال ۸۷برابر ۴۷۰۰۰ تن برآورد شده است که نسبت به گذشته با کاهش رو به رو شده است.

 با توجه به اينكه توليد كنندگان داخلي از جديدترين تكنولوژي هاي توليد چيني بهره مندند و همچنین تعدادي از واحدها به‌دنبال بهبود كيفيت و كميت توليد مراحل خريد و نصب ماشين‌آلات براي طرح توسعه را در دست اجرا دارند روز به روز به روند تلاش خود برای رقابت با تولیدات ظروف چيني خارجي به لحاظ كيفيت و زيبايي می افزایند که این امر جز با حمایت دولت و مصرف کنندگان ایرانی میسر نخواهد شد. امروزه كارخانجات توليد چيني داخلی به دنبال بهبود وضعيت توليد، ايجاد تحول در توليد،ساخت تجهيزات مورد نياز به صورت تخصصي،پايين آوردن هزينه هاي توليد هستند و با در نظر گرفتن نیازها و سلیقه ی مشتریان به فعالیت خود ادامه میدهند.

در اینجا برای کسب اطلاعات بیشتر آدرس وب سایت کارخانجات فعال چینی را آورده ایم :

منبع آمار و ارقام نوشته در این مقاله سایت وزارت صنایع و معادن می باشد.

کاربرگرامی بعد از خواندن مقاله در صورتی که مایل بودید به فروشگاه اینترنتی ظروف خانه و هتل عاریسیا هدایت شوید در اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *